Кучетата са много миролюбиви животни. Пазачи, бойни, служебни – всички имат агресивност в характера си, но я проявяват само в определени случаи, когато това е необходимо. През останалото време те са много миролюбиви и не причиняват вреда без причина. Но в някои случаи кучето може да излезе от контрол.
Безпричинната на пръв поглед агресия може да крие сериозна психологична, физическа травма, недоразбиране или недоволство. За причините за агресия при кучетата, а също и за това как да се борим с това, ще опишем по-надолу.
Има само два вида агресия – вродена и придобита. Вродената се предава генетично и е трудно да се контролира. Най-често се проявява при уличните, бойните или кучетата-пазачи. Поведението на тези кучета може да се поправи. За това те преминават специално обучение, състоянието им се коригира и кучето може да стане практически неузнаваемо. Но това е продължителен и труден процес.
Придобитата кучешка агресия се появява поради някаква причина. Кучетата, както и хората, могат да се страхуват. Те също изпитват физическа или психологическа болка. Тази и много други причини, за които ще напишем по-надолу, водят до агресивност на кучето. Тя може да е спонтанна, непланирана и да дойде сякаш от нищото.
Често стопаните се плашат толкова много, че може да приспят кучето или да го изгонят от дома. Но по принцип придобитата агресия се лекува и кучето отново може да стане каквото е било преди. Трябва само да разберем каква е причината и да я решим.
Причините са вродената агресивност са гените. Така че, тук не ни остава нищо друго, освен да се опитаме да поправим това с възпитание. Но по принцип има и други – временни причини, които водят до придобита агресивност.
Агресията на кучето никога не минава незабелязано. Озлобеното куче може не на шега да изплаши дори и най-върлия любител на четириногите приятели на човека. Точно затова трябва да имате предвид не само причините, но и последиците от поведението на кучето и човека по време на безпричинните атаки на животното.
Най-важното в тази ситуация е поведението на този, към когото е насочена агресията. Ако този, заради когото кучето е излязло от кожата си, избяга, махне се, скрие се от погледа му, то следващ път агресивността само ще се увеличи. Тази реакция на кучето може да е провокирана от природните му инстинкти. Поведението му е довело да уплах на някого, а това значи, че кучето още по-силно ще пази себе си и мястото си. Същото ще се случи, ако кучето се отмести насила от предмета, провокирал неговата агресия.
Ако стимулът за агресия на кучето не си отива, а напротив – приближава се, кучето ще се изплаши повече и ще започне да се защитава още по-активно, включително не само с лай и озъбване, а дори и с физическо нападение.
Поведението на собственика също не е маловажно. Кучето като цяло гледа от хазяина си. Ако на хазяина му е безразлично недоволството на кучето, то може да се изплаши още повече, да започне да се страхува за себе си и за човека. Ако собственикът се опита със сила да накара кучето да се успокои, това може да помогне само временно. Това поведение на човека плаши кучето още повече и кучето може да стане неконтролируемо.
Ако кучето проявява агресия от време на време, трябва винаги да сме нащрек. Желателно е да не се стига до крайности, а просто да се предотвратят такива ситуации. Ако съществува риск кучето да започне да нервничи, е добре да го изведете от дома си, да изберете друг път за разходка или да не водите кучето си на среща с едни или други хора. Тоест да гледате напред и да предвиждате ситуациите.
Агресивното куче трябва да се контролира през цялото време. За това по принцип се използват:
Някои хазяи ползват клетки. Но ако кучето не е свикнало с клетка и не може да седи в нея, това за него ще бъде допълнителен стрес. Така че, клетка може да използвате за кучета, които са свикнали с нея от малки.
Изводът е, че единственият начин да помогнем при агресивност на кучето е да го спираме да прави нежелани неща. Хазяинът може да държи кучето на повод и да го дръпне настрани, може да се опита да пренасочи вниманието му върху някоя играчка или нещо друго занимателно. Този начин се използва при разходка на кучето. Вкъщи може да се опитаме да го изолираме от предмета, който го прави агресивно.
Ако кучето е било или изведнъж е станало агресивно, първо трябва да се обърнете към специалист (ветеринар). Той ще открие причината за това поведение и ще предпише необходимото лечение.
Ваш коментар